facebook

Festyn zdrowtny 31.05.2015

Dnia 31 maja na Ostrowie Tumskim w Poznaniu odbył się Festyn Zdrowotny połączony z Ogólnopolskim Festynem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka. W „Uliczce Zdrowia” znalazło się także miejsce dla PTSML. Nasi członkowie byli podzieleni na dwie tury. Pierwsza zaczynała się od 13 do 15:30 i była w niej Agnieszka Dobrzycka i Basia Ukleja. Zaś od 15:30 do 18 urząd sprawowali Bartosz Rolnik i Julia Roszyk. Mieliśmy do dyspozycji 3 glukometry i 1 ciśnieniomierz. Ze względu na ograniczone miejsce w domku jarmarcznym udało nam się utworzyć dwa stanowiska do badania glukozy z krwi włośniczkowej pobieranej z palca oraz jedno stanowisko do pomiaru ciśnienia krwi.
Nasza obecność cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Praktycznie cały czas przy naszych stanowiskach znajdowały się chętne osoby do pomiaru glikemii jak i ciśnienia. Podczas badania uczestnicy festynu zadawali nam pytania odnośnie wartości referencyjnych mierzonych przez nas parametrów. Podczas podawania wyniku jako zawodowcy zaznaczaliśmy, że jest mierzony poziom glikemii przygodnej i nie jest on w stu procentach miarodajny. Jednakże w momencie kiedy wynik wykraczał ponad wartość referencyjną (>140mg/dl) sugerowaliśmy konsultacje z lekarzem oraz pomiar glikemii na czczo z krwi żylnej. Osobom ze znacznie podwyższoną wartością glikemii, które przyznawały się do faktu iż są cukrzykami wręczaliśmy gumowe opaski informujące, że dana osoba jest chora na cukrzycę.
W przypadku kiedy ciśnienie krwi było znacznie podwyższone (> 140/90 mmHg) zalecaliśmy jego kontrole poprzez codzienny pomiar (w aptece lub przychodni) i notowanie otrzymanych wyników. Utrzymujące się wysokie wartości ciśnienia radziliśmy konsultować z lekarzem.

Artykuł Festyn Zdrowotny 31.05.2015

Zdjęcia: